História / History

Patrím medzi pomerne vzácne psie plemená. Volajú ma Coton de Tuléar, Bavlnka, Bavlníkový pes, Kráľovský pes z Madagaskaru. Radi by ste sa dozvedeli viac o pôvode nás Cotonkov? Nuž čítajte. Domovina Bavlníčkov je na ostrove Madagaskar, až okolo roku 1970 bol prvý Coton dovezený do Francúzska a hneď si vydobil miesto medzi spoločenskými plemenami. O pôvode a inteligencii nás cotonkov hovorí viacero legiend. Takéto malé biele psy sprevádzali vznešené dámy na dlhých cestách po mori a robili im milú spoločnosť, hovorí sa tiež, že možno plávali aj na pirátskych lodiach. Na pobreží Madagaskaru títo psíci pristáli po stroskotaní lodí, vraj boli jedinou posádkou ktorá prežila búrku na mori a na ostrove sa neskôr aj zdomácnili. Pre ich veselú povahu a milý vzhľad sa čoskoro ocitli na kráľovskom dvore a v bohatých rodinách na Madagaskare, čím si vyslúžili aj titul kráľovský pes z Madagaskaru. Ak sa pýtate ako sa psík dostal k takému menu, nuž čítajte ďalej. Coton (slovensky Bavlna) dostal vďaka svojej jemnej a nepĺznucej srsti podobnej bavlne. de Tuléar preto, že sa vyskytoval najmä v okolí prístavného mesta Tuléar (Toliary). Legendy kolujú aj o inteligencii cotonkov: Podľa jednej z nich chcelo niekoľko týchto psov prebrodiť rieku plnú krokodílov, nad krokodílmi vyhrali tak, že si najskôr našli vhodný brod, a potom jeden z nich odlákal krokodíly štekotom do bezpečnej vzdialenosti, aby ostatní mohli rieku bezpečne prebrodiť. Keď boli všetci na druhej strane, rýchlo ich dobehol a prebrodil sa tiež. Takto prekabátili šikovný bavlníčkovia aj hladných krokodílov!

    

There are a few theories how these dogs arrived on the islands of Madagascar. The history of the Coton de Tulear can be described as mysterious or romantic. White, fluffy dogs were popular companions with aristocracy in those days. Maybe these intelligent dogs were companion’s to the aristocracy ladies on the board of ship sailing from France to the West Indies?  It is alleged that during a violent storm, one of these ships sank close to the Island of Madagascar and the little white dogs managed to swim ashore. Remained on the island, as a favorite dog of the nobility and became a royal dog from Madagascar!  The Coton de Tulear was named after the French word for cotton. Their coat is like cotton fiber. Tuléar as the main city in Madagascar - Toliary.  There is a Malagasy legend illustrating the intelligence of the Cotons . The rivers in Madagascar are infested with crocodiles, the Cotons would attempt to cross the infested rivers, but the crocodiles would lay in wait in attempt to eat them.The lCotons soon learned to use a diversion to reach the opposite side. They looked for the narrowest part of the river and a few Cotons would run back to the widest part of the river and bark and dance and make as much noise as possible to attract the crocodile’s attention. All the while the rest of the pack was swimming across the river at the narrowest part safely. As soon as the crocodiles climbed the river bank to chase the dogs that were distracting them the little guys would run back to the narrow point of the river and swim across to join up with the rest of the pack. Thus defeating the hungry crocodiles!      

Súčasnosť, aký je Bavlníček dnes?

Celkový vzhľad: malý pes s dlhou bavlnovitou srsťou, ktorá nepĺzne, s tmavými výraznými okrúhlymi očami

Veľkosť výška cca od 25 do 29 cm Váha: zväčša okolo 7 kíl (závisí od výšky, dĺžky psíka a tiež osvalenia)

Povaha psíka ostala hlavnou črtou je šťastný, vyrovnaný, veľmi spoločenský a znášanlivý s ostatnými psami, veľmi prispôsobivý, inteligentný, miluje všetkých členov domácnosti aj malé deti. Povaha je stále jedným z hlavných znakov plemena.

Farba srsti: prevažne biela, prípadne biela s farebnými znakmi v rozsahu jednej tretiny. Znaky sú vo farebnej škále od čiernej, hnedej, škoricovej, piškótovej farby. V šteňacom veku sú farebné znaky výraznejšie často najmä na ušiach v dospelosti však postupne blednú.

Coton si vás získa svojim roztomilým vzhľadom ale aj povahou. Šteniatko vyzerá celkom ako plyšový macko a dospelý coton pôsobí majestátne no pritom vždy veselo. Je to psík spoločenský, malý takže ho viete vziať kamkoľvek, veľmi inteligentný (stačí mu pochvala a odmena) Povaha cotona ho priam predurčuje ako ideálneho psa pre rodiny s deťmi, pre starších či osamelých ľudí, ale aj pre aktívnych psíčkarov, tých čo sa chcú venovať základnému výcviku, agility, tancu so psom, flyballu, či canisterapii. Prispôsobivosť toto plemeno dokonale vystihuje! Chcete ísť niekam na výlet? Coton ochotne pôjde s vami. Nemôžete ísť nikam, lebo vonku zúri búrka? Bude vám oddane sedieť či spať pri nohách. Rád sa hrá s ľudmi aj s inými psíkmi. Jeho jemná srsť nepĺzne, nemá podsadu, takže nemá typický psí pach a je vhodný aj pre alergikov. Dospelého psíka stačí prečesať cca raz za týždeň, šteniatko častejšie.

             Malý veselý pes s veľkým srdcom plným lásky - to je veta, ktorou možno opísať cotona.

                                    Coton is small, cheerful dog ​​with a big heart full of love