štandard plemena Bavlnka / standard Coton de Tuléar  FCI

 • Pôvod: Madagaskar
 • Záštita: Francúzsko Dátum publikovania platného štandardu: 25. 11. 1999
 • Použitie: spoločenský a sprievodný pes Klasifikácia: 9. skupina spoločenské a sprievodné psy; 1.2. sekcia - Coton de Tulear, bez skúšky
 • Krátky prehľad histórie: coton de tulear bol dovezený roku 1977 do Francúzska a hneď si vydobil miesto medzi spoločenskými plemenami.
 • Celkový vzhľad: malý bytový pes s dlhou bavlnovitou srsťou, tmavými, výraznými a inteligentnými okrúhlymi očami.
 • Dôležité proporcie: o pomer výšky v kohútiku k dĺžke tela je 2:3. o pomer hlava: telo je 2:5 o pomer temeno: papuľa je 9:5
 • Povaha: šťastný, vyrovnaný, veľmi spoločenský a znášanlivý s ostatnými psami, veľmi prispôsobivý. Povaha je jedným z hlavných znakov plemena.
 • Hlava Celkový vzhľad: pri pohľade zboku krátka, zhora trojuholníková. Temeno Lebka: pri pohľade spredu klenuto zaoblené, skor široké ako dlhé, nadočnicové oblúky málo vyvinuté, málo výrazná čelová brázda, výbežok medzitemennej kosti nezreteľný, dobre vyvinuté jarmové oblúky. Stop: málo výrazný. Tvárová časť Ňucháč: pokračuje v línii papule,, čierny, hnedá farba sa toleruje, dobre otvorené nosné dierky. Papuľa: chrbát nosa rovný. Pysky: tenké a napnuté, tej istej farby ako ňucháč. Chrup: kompletný chrup, dobre postavené zuby, nožnicový, kliešťový alebo obrátený nožnicový zhryz, bez straty kontaktu, chýbajúce P1 sa nepenalizujú, M3 sa neberú do úvahy. Oči: okrúhle, tmavé, živé, ďaleko od seba, viečka tej istej farby ako ňucháč. Uši: ovisnuté, tenké, trojuholníkové, nasadené vysoko na lebke, jemné na špici, siahajú až ku kútikom papule, pokryté bielou srsťou alebo sfarbené jedným z nasledujúcich variantov: svetlými až tmavožltými fľakmi, žlto-čierno melírovanou srsťou, bielou srsťou s niekoľkými čiernymi chlpmi, ktoré robia dojem svetlosivej škvrny.
 • Krk: dobre nasadený, mierne klenutý, svalnatý Pri pohľade zboku: rovný, šija mierne klenutá. Pomer krk : telo je 1:5, bez laloku, s napnutou kožou.
 • Telo Celkový vzhľad: horná línia ľahko konvexne zaoblená. Kohútik: málo výrazný, Chrbát a bedrá: ľahko zaoblené, svalnaté. Kríže: šikmé, krátke, svalnaté. Hrudník: dobre vyvinutý, siaha až k lakťom, dobre klenuté rebrá. Spodná línia: brucho mierne vtiahnuté, ale nie chrtovité.
 • Chvost: nasadený v osi chrbtice V pokoji zvesený, siaha k pätám a koniec má mierne zdvihnutý, V pohybe veselo nesený nad chrbtom, koniec ukazuje na šiju, kohútik, bedrá, veľmi osrstené psy majú niekedy chvost položený na chrbte alebo bedrách.
 • Končatiny Predné končatiny: Celkový vzhľad: končatiny zvislé spredu aj zboku. Proporcie: 1:1 Plecia a rameno: silné svalnaté plecia, uhol lopatky a ramena: 120°. Rameno a lopatka sú rovnako dlhé. Predlaktie: zvislé, silné, paralelné, dlhé ako rameno. Zápästie: je predĺžením predlaktia, Nadprstie: silné, zboku nierne šikmé. Labky: malé, okrúhle, malé, uzavreté, dobre tvarované, vankúšiky pevné a dobre pigmentované. Zadné končatiny Celkový vzhľad: končatiny zvislé, vlčie zazúriky sú nežiaduce, ale sa nepenalizujú. Stehná: svalnaté, uhol medzi bedrom a stehnom je 80°. Predkolenie: smeruje spredu dozadu, uhol kolenného kĺbu: 120°. Päta: suchá a výrazná, uhol pätového kĺbu: 160°. Podpätie: stojí kolmo na zem. Labky: ako predné.
 • Pohyb: voľný a ľahký, nie príliš priestranný, horná línia v pohybe ostáva rovná, pes sa nekníše.
 • Koža: tenká, všade na tele dobre prilieha, môže byť pigmentovaná.
 • Osrstenie: ako hovorí názov plemena - je to dôležitý znak, veľmi mäkká, jemná, ako bavlna, nikdy nie tvrdá alebo drsná. Srsť je hustá, bohatá a môže byť mierne zvlnená Farba: biela, niekoľko škvŕn žltej (zmiešané biele a žlté chlpy) alebo sivej farby (zmiešané biele a čierne chlpy) najmä na ušiach, je povolených, na tele len tak, aby celkový dojem bol, že pes je biely.
 • Veľkosť a hmotnosť: pes: 26-28 cm, (2 cm nad a 1cm pod štandard sa toleruje) suky: 23-25 cm, (2 cm nad a 1cm pod štandard sa toleruje) Hmotnosť: psy 4-6kg suky: 3, 5-5kg